Život je pes, ale my jsme jeho štěňata a proto žít je psina.
Jsi jako jizva na dlani, jež tleskat mi už nebrání.
Srdce srdci srdce dalo, srdce srdce milovalo a to srdce srdce prosí ať to srdce v srdci nosí.


Jak na podzimní deprese?

6. prosince 2009 v 12:10 | Digi |  Návody - Ostatní

Zvládnětě podzimní deprese


U každého z nás probíhá tzv. podzimní deprese v různé míře. Jak bylo již zmíněno u větší části populace se jedná spíše o výskyt nepříznivých nálad než o samotnou depresi.

Proč upadá na člověka změna nálady a deprese ve větší míře právě v podzimním období??? Odpověď je prostá. Vlivem loučení se s létem je spojené i zbarvování listí na stromech a jeho následné opadávání. Počasí začíná mít vlastnost sychravého rázu a slunečné dny jsou v dohlednu jen výjimečně. Energii získáváme právě především ze slunečního záření. Slunce je zdrojem světla a energie, která má blahý vliv na povzbuzení organismu, ale i na zlepšení celkové regenerace organismu. Negativní pocity a špatná nálada nepřichází sama přesně v daném ročním období. Příčina je zde zejména z důvodu síly schopnosti potlačení trápení a strastí. V létě, kdy jsou slunečné teplé dny, v období dovolených, možných výletů, či ve dnech turistiky dokážeme problémy snáze potlačit a nepřemýšlet nad nimi. Je dokázáno, že starosti a přemýšlení nad nimi vytlačí z našeho podvědomí právě nejrůznější aktivity. Dá se tedy zjednodušeně říci, že na problémy v letním období nemáme tzv.čas. A zde je kořínek celé příčiny špatné nálady v podzimním období.
Jak se tzv. podzimní deprese projevuje?

Vlivem nedostatku světla dochází hlavně ke zvýšené únavě. Dále je charakteristický menší celkový zájem, skleslost, špatná nálada a její změny, přecitlivělost, ale i poruchy spánku. Příčinou pocitu nespokojenosti, neradosti je hlavně nedostatek hormonu štěstí SEROTONINU a ENDORFINU.
Jaké jsou přesné důvody podzimní deprese?

MÁLO SVĚTLA - celkový duševní stav zhoršuje hlavně zkracování dne, zatažená obloha černými mraky také nepřispěje k propustnosti slunečních paprsků.

RADA: vystavovat se intenzivnějšímu umělému světlu - hodně svítit, fototerapie,,,

NEDOSTATEK VITAMÍNŮ - s podzimním období nastupuje také větší riziko podlehnutí virové či bakteriální infekci. I přesto, že není možné si ze stromu utrhnout právě čerstvý kus ovoce, musíme dbát na dostatečný příjem vitamínů.

RADA: do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu...

SMUTNÉ BARVY - když se obloha zcela zatáhne a čekají nás dny, kdy stále prší a prší, nedokáží nás mnohdy rozveselit ani syté barvy opadávajícího listí a vše se nám zdá šedé.

RADA: volíme oblečení s pestrými barvami

MÁLO POHYBU - na podzim se každý z nás situuje spíše do domácího prostředí, kdy není chuť prakticky nikam chodit. Pohyb vyplavuje endorfiny. Proto je dostatek pohybu příznivý pro naši náladu nejen z fyzické stránky, ale působí také na duševní zdraví, kdy pohyb působí jako odreagování myšlenek od problémů.

RADA: cvičení ve fitcentru či procházka v lese vám osvěží mysl

SAMOTA - nebýt v pochmurných dnech sám a mít na každý den plán je vhodný způsob jak předejít k navození špatné nálady.

RADA: komunikovat s přáteli, mít stále aktivitu a nemít čas přemýšlet nad problémy

V případě výskytu závažnějších příznaků, jako jsou např. méněcennost, smutek a somatické obtíže, by se mohlo skutečně jednat o projev deprese, při které je nutné vyhledat odborníka a zahájit léčbu.

V podzimním období by se měl každý zamyslet a sám sebe se pokusit navodit do psychické pohody. Pokud si budeme do svého svědomí vštěpovat, jaký je podzim studený, smutný a ošklivý, nebude ani naše psychické naladění směřovat jinam. Je nutno se radovat z každého dne a v období podzimu třeba z toho, že toto roční období bude mít také svůj konec a nastane opět oblíbené a slunné léto.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama